Kendi İsmimle Patent Alabilir Miyim? 21 Ağustos 2020
Kendi İsmimle Patent Alabilir Miyim?

Ürün, işletme ya da buluş sahiplerinin merak ettikleri konuların başında, kendi isimleriyle patent alıp alamayacakları gelmektedir. Kendi ismimle patent almak istiyorum diyen kişilerin, marka ve patent danışmanlık hizmeti veren şirketlerle iletişime geçmesi pek çok yönden yararına olacaktır.

Ürün, işletme ve buluş sahiplerinin, kendi isimleriyle patent almaları belirli koşullar altında mümkün olabilmektedir. Bu koşullar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyen şahıs ve firmaların, Antalya Marka Tescil gibi önemli ve güvenilir marka patent danışmanlık hizmeti veren oluşumlardan, ücretsiz danışmanlık hizmeti almaları önerilmektedir.

İsme Patent Almak

Buluş, ürün ya da işletme sahiplerinin kendi isimleriyle patent almaları mümkündür. Fakat bunun gerçekleştirilebilmesi için belirli koşullar aranmaktadır. Bu koşullardan en önemlisi ve ilk akla geleni, söz konusu ismin başka bir ürün, işletme ya da buluş sahibi tarafından kullanılmıyor olmasıdır.

Tüm Adlara Patent Alınabilir Mi?

Bir başka ürün, buluş ya da işletme tarafından kullanılmadığı sürece, tüm isimler için patent alabilmek mümkündür. Fakat patent alınacak ismin, genel ahlak kurallarına ters düşen ya da kamu düzenini bozan bir yanı bulunduğu takdirde, patent alınacak ismin değiştirilmesi gerekmektedir. Kişi ve firmalar, buluş, ürün ve işletmelerine, doğa isimleri, hayvan isimleri ya da insan isimleri verebilirler. İlgili buluş, ürün ve işletmeye verilecek insan ismi, hak sahibinin bir yakınına ait olabileceği gibi direkt kendi ismi de olabilmektedir. Pamar Danışmanlık bünyesinde çalışmalar yapan Antalya Marka Tescil, danışanlarına, her türlü tescil işlemi için yardımcı olmaktadır.

İsim Tescili Nedir?

Halk arasında isim tescili olarak da bilinen işlemin gerçek adı marka tescilidir. Marka tescili, kişiler ve firmalar açısından büyük önem taşımaktadır. Tescillenmemiş marka özellikleri ve buluşlar kötü niyetli kimseler tarafından izinsiz kullanılabilmekte, bu da marka ya da buluş açısından bazı olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

Bir ürünün, işletmenin ya da buluşun tescillenmemesi, kar ve marka değeri kaybının yanında, kimi istenmeyen hukuki sonuçlara da sebep olabilir. Antalya Marka Tescil, marka tescili, patent tescili, tasarım tescili, fikir hakkının korunması gibi konularda verdiği profesyonel destekle danışanlarının güven ve memnuniyetini kazanmaktadır.