Marka Patent Tescil Ne Demektir? 25 Ağustos 2020
Marka Patent Tescil Ne Demektir?

Marka ve patent tescili, işletme, ürün ya da buluş sahiplerinin, işletme, ürün ve buluşları üzerindeki haklarını korumasının en etkili yoludur. Marka patent tescil işlemleri, genellikle, marka patent tescil hizmeti veren danışmanlık şirketleri tarafından yürütülmektedir. Pamar Danışmanlık çatısı altında hizmet veren Antalya Marka Tescil, 20 yılı aşkın sürelik deneyimiyle markasını ya da buluşunu tescilletmek isteyen şahıs ve şirketlerin hizmetindedir.

Tescil Neden Gereklidir?

Yeni bir buluş, işletme ya da ürün ortaya çıktığında, söz konusu buluş, işletme ya da ürüne dair hak sahibi olan kişilerin, öncelikle hak sahibi olduklarını kanıtlamaları ve yetkili makamlara bildirip onaylatmaları gerekmektedir. İşletme, buluş ya da ürün sahiplerinin, hak sahibi olduklarını bildirip onaylatma işlemine tescil işlemi denmektedir.

Tescil işlemleri, bir buluş ya da ürünün bizzat kendisi için yapılabileceği gibi bir markanın ayırt edici özellikleri için de yapılabilmektedir. Bir markanın tescillenebilecek özellikleri arasında, ismi, sloganı, sembolü, rengi ya da işareti bulunabilmektedir.

Bir marka tescillenmediği takdirde, adı, sloganı, sembolü, rengi ya da işareti başka markalar tarafından kullanılabilmektedir. Söz konusu markanın ayırt edici özelliklerinin başka markalar tarafından da kullanılması, markanın özgünlüğüne, kalitesine ve değerine zarar verecektir.

Ne Zaman Tescilletmek Gerekir?

Markalar için belirli bir tescilletme süresi bulunmamaktadır. Buluş, ürün ya da işletme sahibi, markasının özelliklerini dilediği zaman tescilletebilmektedir. Fakat buluş ürün ya da işletme sahibi, marka özelliklerini tescilletmeden önce, bir başkası aynı marka özelliklerini kendi ürünü ya da işletmesi adına tescilletirse, ürünün, buluşun ya da işletmenin gerçek hak sahibi için marka özelliklerini ya da buluşunu tescilletme ihtimali ortadan kalkar. Geçerli tescil, önce gerçekleştirilen tescildir. Tescilletme işlemine geç kalınması, buluş ya da marka özelliklerini tescilletmekte geciken şahıs ve şirketleri zor duruma sokmakta ve haklarını arama yollarının önünü tıkamaktadır.

Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Buluşunu ya da marka özelliklerini tescilletmek isteyen, şahıs ve firmaların yapmaları gereken ilk şey, marka ve patent tescili konusunda uzman bir şirketle çalışmaya başlamaktır. Pamir Danışmanlık bünyesinde hizmet veren Antalya Marka Tescil, patent tescili konusunda uzman bir kadroya sahiptir.