Marka Patent Tescil Ücretleri Ne Kadardır? 26 Ağustos 2020
Marka Patent Tescil Ücretleri Ne Kadardır?

Marka patent tescil ücretleri ile ilgili merak edilenleri yazımızın ilerleyen aşamalarında cevap vereceğiz. Ama öncesinde marka patent tescil süreci ile ilgili bilmemiz gereken can alıcı noktalara bir göz atalım.

Marka Nedir?

Marka bir kişiyi, kurumu, kurumsal bir eşyayı veya ticarete konu olabilecek herhangi bir şeyin tanıtımında ya da imge haline getirilmesinde kullanılır. Marka denildiğinde ilk akla gelen görselliktir resim ya da çoğu zaman harflerle belirtilir. Söylemesi akıcı ve bunun yanı sıra akılda kalıcı olması tercih sebebidir.

Etkileyici Bir Marka İsmi Ve Dizaynı

Peki, ama nasıl etkileyici bir marka oluşturulabilir? Her şeyden önce markasını tasarlayacağız ürünün hitap ettiği kitleye odaklanılması gerekir. Çünkü markanın pazarlanacağı kitlenin belirleyici özellikleri satışları ya da hisseleri arttırarak markaya değer katacaktır. Bu da markayı ve marka patentine sahip kişileri başarılı kılacaktır.

Markanın Patentinin Tescil Edilmesi

Yeterli hayal gücü ve donanıma sahip olduktan sonra üretilen başarılı markanın devamında markanın patentinin tescil edilmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde ortaya konulan projenin kötü niyetli kişiler ya da kurumlar tarafından çalınması olası bir ihtimaldir. Markanızı güvene almak için marka patent tescilinin nasıl yapılacağını öğrenmek şart. Markanızın patentini almak için güvenilir bir ajans bulmak çok önemlidir. Uygun ajansı bulduktan sonra bilmeniz gereken bir diğer şey markanızı genellikle 10 yıl süreyle korumaya alabileceğiniz hususudur.

İlk Başvurmak

Bu arada unutmamanız gereken bir diğer faktör, patent alımında ilk başvuranın önceliği konusu. İlk başvuran olmak en önemli noktalardan birisidir. Şans eseri aynı dizayna sahip bir marka sizden önce tescil edildiyse maalesef başka bir modellemeye gitmeniz ve değişiklik yapmanız gerekecektir.

Marka Patent Tescil Ücretleri

Patent başvurusu için belirlenen güncel ücret 50 TL olmakla beraber Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığının resmi sitesinde patent başvuru sürecinde işinize yarayabilecek bilgilerle ilgili daha kapsamlı çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Eğer başvuruda bulunacağınız patent ile ilgili özel hususlar varsa bu hususlara yönelik bilgilendirme de aynı şekilde alınacak patent türüne göre sınıflandırılarak bakanlığın resmi sitesinde bulunmaktadır.