Marka Patenti İşlemleri 28 Ağustos 2020
Marka Patenti İşlemleri

Kafanızda hayalini kurduğunuz fikri sonunda buluş olarak hayata mı geçirdiniz? Şimdi yapmanız gereken şey, patent almak. Marka patenti almak oldukça önemlidir. Eğer vaktinde alınmazsa o buluş bir başkası tarafından da hayata geçirilebilir ve onunki resmiyet kazanır, üretilir, satışa çıkar. Sizinki ise onun kopyası olarak kalır. Halbuki siz ondan önce bulmuştunuz. Markanın resmiyet kazanması ve işleme dökülmesi için patent şarttır. Patent sayesinde ürün seri bir şekilde çoğaltılabiliyor.

Patent Kuruluş Amacı

Patentin asıl kuruluş amacı, yeniliklere ve yaratıcı fikirlere ışık olmaktır. Buluş geliştiren, girişimci ruhlu insanlara destek olmak amaçlanmaktadır. Bu sayede hem topluma hem de kişi kendine fayda sağlamış olur. Resmiyete kavuşması sadece kendi ülkesi için değil tüm dünya üzerinde korunması açısından gereklidir.

İşlemler Nasıl İlerler?

Öncelikle Antalya Marka Tescil gibi tanınmış, işinin ehli olan bir firma ile anlaşmanız gerekiyor. Firma sizin buluşunuzu inceler ve 3 kriteri sağlayıp sağlamadığına bakar. Bunlardan 1.'si yenilik ölçeği, yani buluşunuz yeni bir şey mi, yeryüzünden herhangi bir yerde daha önce düşünülmüş ve hayata geçirilmiş mi buna bakılır. 2. olarak yöntemin bilindik olup olmadığı incelenir ve 3. olarak üretime uygun olup olmadığına bakılır. Uygunsa endüstriye uygundur şeklinde belgelenir. Tescil araştırma işlemi sayesinde ön araştırma yapılır ve patent için uygun olup olmadığı anlaşılır.

İşlemler İçin Gerekli Evraklar

Patent alındıktan yani başvurudan 10 veya 20 senelik bekleme süresi vardır, bu süreç dolduktan sonra otomatikman sistemden düşer ve halka mal edilmesi gerekir. Süreyi uzatmak mümkün değildir.

Gerekli evraklar;

  • Buluşa ait tarifname
  • Korunması istenen teknik özellikler
  • Buluşun teknik çizimleri

Buluş patenti için başvuru müracaata tüzel kişiler tarafından yapılabileceği gibi bireysel olarak da gerçekleştirilebilir. Ancak kesinlikle buluş sahibi veya sahipleri belirtilmelidir.

Hizmetler

Antalya Marka Patent bu konuda oldukça başarılı ve iyi sonuçlar çıkaran bir firmadır. Patent işlemlerinizi burada rahatlıkla gerçekleştirebilir ve senelerce güvenle koruma altına alabilirsiniz. Hizmetleri sadece marka patent ile sınırlı değil, fikri haklar, tasarım tescil, marka tescil gibi hizmetleri de bulunmaktadır.