Patent Nasıl Sorgulanır? 18 Ağustos 2020
Patent Nasıl Sorgulanır?

Patent, buluş sahibinin, buluş hakkında ürünü üçüncü kişilerin belli bir süre üretme, kullanım, satma veya ithal etmesini engelleme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan her şey patent koruması kapsamına dâhildir.

Patent dendiği zaman herkesin aklına ilk olarak patent nasıl sorgulanır sorusu gelmektedir. Bunun nedeni patent yaptırmak isteyenlerin daha önceden kendilerinin almak istediği patente benzer bir patent olup olmadığını sorgulamaktır.

Patentle ilgili ülkemizde resmi bir kurum vardır. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent ve marka tescil işlemleri yapılmaktadır. Her türlü patent alımı ve marka tescili ile patent mevzuat işleri kurum tarafından belirlenmektedir.

Patent Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Patent sorgulamak için turkpatent.gov.tr internet adresi üzerinden sorgulama yapılabilir. Burada marka tipi, marka adı, başvuru sahibi, marka ilan bülten no gibi çeşitli bilgiler girilerek patent sorgulanabilir. Burada her türlü bilgiyi eksiksiz ve doğru şekilde girmek önemlidir. Bu site Türk Patent ve Marka Kurumuna bağlı bir web sitesidir. Resmi bir site olduğundan tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde verilecektir. Böylece herhangi bir yanlışa yer kalmayacaktır.

Antalya’da Patent İşlemleri Nasıl Yapılır?

Antalya marka tescil ve patent işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolay. Çünkü AMT (Antalya Marka Tescil) bu konuda herkese yardımcı oluyor. AMT; patent, marka tescil, fikri haklar ve tasarım tescil süreçlerinde tüm müşterilerine en iyi şekilde yardımcı oluyor. Bu konuda öncü firmalardan olup 1996 yılında Pamar Danışmanlık adı ile kurulmuş olup 24 yıldır kesintisiz bu sektörde hizmet vermektedir. Bu anlamda kalitesi ile herkes tarafından bilinmekte olup güvenilir bir patent danışmanlık kurumudur.

Antalya’da Patent

Site üzerinde patent alım süreçleri hakkında geniş bilgi mevcuttur. Burada patent alım süreçleri hakkında her türlü bilgi mevcuttur. Elbette akıllara bazı sorular takılabilir. Bu sorular için internet sitesi üzerinde yer alan iletişim bilgilerinden ulaşılarak daha fazla bilgi alınabilir. Bu konuda firma yetkilileri yardımcı olmaktadır. Antalya patent işleri söz konusu olduğu zaman alandaki açık ara en iyi firma olarak resmi kurum yetkilileri ile de iyi irtibatlara sahiptirler.