Slogan Tescil Edilebilir mi? 19 Ağustos 2020
Slogan Tescil Edilebilir mi?

Slogan ya da motto, bir kimlik, ekip, örgüt ya da kuruluşun amaç ve vasıtalarını genel olarak betimleyen bir deyiş ya da kelime listesine verilen isimdir. Sloganlar birçok amaçla kullanılabilir. Bu amaçlar; herhangi bir protesto, marka reklamı olabilir. Markalar genellikle daha akılda kalıcı reklamlar yapmak amacı ile sloganlar üretirler. Bu sloganları reklamlarda kullanır ve bazen de amblemlerinin altına yerleştirirler. Bu yazımızda da slogan tescil edilebilir mi? sorusuna cevap arayacağız.

Slogan Tescil İşlemleri

Marka ismi, patent, coğrafi işaretli ürün, logo ve amblemlerde olduğu gibi sloganlar da tescil ettirilebilirler. Bu sayede sloganı bulan kişi bu sloganın üçüncü şahıslar tarafından izinsiz olarak kullanılmasını engeller. Sloganın tescil sahibi isterse para karşılığı ya da olmadan sloganı kullanma hakkını başkalarına verebilir. Slogan tescili kurumsal ya da bireysel olarak yapılabilir.

Ülkemizde slogan tescil işlemleri gerçekleştiren birçok farklı firma mevcuttur. Antalya Marka Tescil (AMT) olarak biz de bu işi gerçekleştiren firmalardan biridir. Antalya ve ülkemizin pek çok yerinde marka tescil, patent, slogan tescil gibi işlemlerde danışmanlık hizmeti vermektedir. 1991 yılında kurulan firma sektörün öncülerinden olup en kaliteli firmalar arasında yer alır. Slogan tescil işi olan kişiler rahatlıkla MAT firmasını tercih edebilir. Şimdi ise slogan tescil edilebilir mi? sorusuna yanıt arayacağız

Slogan Tescilinde Kriterler

Slogan tescil işlemlerinde çeşitli ölçütler mevcuttur. Bu ölçütleri karşılamayan sloganlar, slogan tescil belgesini alamazlar.

Ayırt edicilik, mal ve hizmetleri iyi tanımlayıcı olması gibi ölçütler slogan tescil belgesi almada çok önemlidir. Sloganlar genelde marka ismi ile birlikte anılırlar. Bunun en bilinen örneği Nike markası olarak örnek verilebilir. Nike dendiği zaman “Just do it” sloganı birlikte anlaşılmaktadır. Bu nedenle sloganın marka ismi ile iyi uyuşan bir ismi olması gereklidir. Bu gibi durumlara uyulduğu zaman slogan tescil belgesi çok kolay bir şekilde alınabilir.

Slogan tescil belgesi alırken çeşitli işlemler yapılır. Bu işlemler bu işi daha önceden yapmamış kişiler için oldukça zor olabilir. Bu nedenle AMT gibi bu konuda uzman kişilerin bulunduğu firmalara başvurmak büyük önem taşır.