Fikri Haklar

Fikri haklar, fikri yaratımları korumaya yarayan haklara verilen isimdir. Bu yaratımlar insan zekası sayesinde ortaya çıkmaktadır ve genel olarak; sanat  ve edebiyat eserleri, bilgisayar programları, buluşlar ve tasarımlar şeklinde ürünleri kapsamaktadır

Fikri Haklar öteki ifade ile telif hakkı herhangi bir bilginin yahut düşünce bir ürününün kullanılması ile  yayılması sayesinde ilgili hakların, ilgili kanunda belirli kişilere temin edilmektedir. Doğrusu, orijinal üreticinin kopyaya konu olmasına ya da kullanılmasına izin gösterme hakkıdır. Özellikle belirli süre açısında geçerli olmaktadır. Sembolü ise çemberde bir C harfi şeklindedir. © harfi üzerinde yer aldığı yaratının haklarının korumaya alındığını belirtir ek olarak copyright kelimesi olarak ifade edilir.

Fikir ve sanat eserleri ilgili yasa ile korunmaya alınmaktadır. İlgili yasanın asıl amacı, fikir ve sanat ürünlerini yaratan yaratı sahipleri ile bu ürünleri kullana yahut yorumunda bulunan kullanıcı sanatçıların, seslerin ilk belirlemesini icra eden fonogram yapımcı kişiler ile firmalar filmlerin ilk belirlemesini icra eden yapımcıların ve radyo-tv firmalarının ürünlerinde yer edinen manevi ve ekonomik haklarını saptamak, korumaya almak, bu ürünlerden faydalanma şartlarını derlemek, belirlenen esas ve yönetmeler aykırı yaralanma durumunda yapmış oldurımları belirlemek.

Yapıt Nedir? Ve Çeşitleri nedir?

İlgili yasa kapsamında sahibinin hususiyetini barındıran edebiyat ve ilim, musiki, güzel sanatlar ya da sinema ürünleri şeklinde sayılan nevi fikir ve sanat ürünleridir.

İlgili yasamıza istinaden fikir ve sanat ürününün eser şeklinde kabul edilip korunmaya alınabilmesi açısından ;

  • Asıl Sahibinin hususiyetini bulundurması
  • Şekillenmesi
  • İlgili yasada sayılan yapıt çeşitlerinden birine dahil olması
  • Fikri çalışmanın sonucunda oluşması gerekmektedir.

 

Düşünce ve Sanat Eserleri Kanunumuz, eseri tasarlayan ferdin içsel ve ekonomik haklarının ihlallerinde, Hukuk ve Ceza Davaları olmak kaydı ile iki çeşit başvuru yolu belirlenmiştir.

Kanunda yer alan hukuk davalarını 3 kısma ayrılabilir:

  1. Tecavüzün giderilmesi davası: Mevcut ve idame eden bir tecavüze karşı, ihlalin bittirılması talebi ile yasal süreç başlatılabilir.
  2. Tecavüzün Engellenmesi davası : henüz gerçekleşmemiş lakin gerçekleşmesi güçle olası bir saldırının engellenmesi talep edilmektedir.
  3. Maddi ve manevi tazminat davası.