Tasarım Tescil

Yeni olan, önceden efkarı umumiye ile paylaşımı yapılmamış olan ek olarak ayırt edici niteliğine haiz olan tasarımların etkinlik haklarının tasarım sahibine ilişik olması açısından geliştirilmiş sistem tasarım tescil şeklinde anlatılır. Tasarımların tescili, yasada belirtilen hakların tasarımı yapan fert tarafından kazanılması için gerekli işlemlerin yürütülmesidir.

 Tüm tasarımlar tescil işlemine tabi olması imkansız. örneğin, genel toplum ahlakına aykırı bulunan, kamu düzenini bozuntuya uğratan tasarımlar tescili yapılamaz. Aynı anda belirgin ayırt edici kıstası yer almaya, yenilik özelliği taşımayan yada zorunlu şekilde kullanılmış teknik tescil belgesi ile koruma kapsamına alınması söz mevzusu olamaz.

 Tasarımlarda istenen ayırt edici nitelik te, tasarımın şeklinde, var olan renginde, ilgili dokusunda, genel görüntüsünde ve çizgilerinde yer alabilir.

 Ülkemiz sınırlarında tasarım tescil başvurusu yapılması için, ilgili işlemler Sistem Patent şirketimiz rehberliğinde ilgili devlet kurumunu tarafına yapılmaktadır. Bu kapsamda başvurular da Sistem Patent firmamız danışmanlığında yapılmaktadır. Yetkili merci tarafından yapılan tescil işlemleri bir tek ülkemiz sınırlarda geçerli olmaktadır. Şayet farklı ülkede veya ülkelerde de koruma talep edilecekse, o ülke veya ülkelerin prosedürüne uygun olarak, tescil yetkisi olan şirketimiz danışmanlığında yapılır.

 Endüstriyel tasarım tescil işlemi yapılarak tasarımları korunması ile tasarım sahibi, ilgili tasarımını kullanabilme konusunda tekel yürütme haklarını kazanmaktadır. Tasarımlar yapılan tescil ile korunmaya alınması sonucunda; öteki kişiler, ilgili tasarım sahibi tarafından izni almadan tasarım ürünlerini; üretimini yapamazsa, pazara süremez, kazanç sağlamaz, sözleşme yapabilmek adına teklif sunamaz, ticari amaç ile etkin edemez. Bu haklara haiz olabilmeniz açısından Sistem Patent şirketimiz ile iletişime geçiniz.