Marka Patenti Ne Kadar Süre Geçerlidir? 27 Ağustos 2020
Marka Patenti Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Özellikle gelişmekte olan işletme ve ürünler için marka patenti bir alternatiften çok bir zorunluluktur. Markasının ismini tescilletmek ya da üretim-buluş patentini almak isteyen kişiler, marka tescili ve ürün patenti alma konusunda danışmanlık ve süreç planlama hizmeti veren danışmanlık firmalarıyla çalışmaktadır.

Marka tescili ve patent hizmeti alacak kişi ve kurumların güvenilir firmalardan hizmet alması oldukça önemlidir. Pamar Danışmanlık bünyesinde hizmet veren Antalya Marka Tescil, 1996 senesinden beri pek çok şahıs ve şirkete marka ve patent tescili konusunda kılavuzluk etmiştir. Peki, marka ya da patent tescili ne kadar süre geçerlidir?

Tescil Süresi

Marka ve patentlerin tescil süresi, koşul ve durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Patent tescili, hukuki kurallara göre 20 sene boyunca geçerliliğini sürdürmektedir. Fakat bu süre uygulaması, yalnızca incelemeli statüsündeki patent tescilleri için geçerlidir.

İncelemeli patent tescillerinin süresinin üst sınırı 20 seneyken, incelemeli olmayan patent tescilleriyse 7 sene boyunca devam etmektedir. İncelemeli patent tescili yaptırmayan kişi ve firmalar, 7 senenin sonunda incelemeli patent tesciline geçiş yapabilmektedirler.

Marka tescilinin geçerlilik süresiyse 10 senedir. Bu süre 556 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 40. maddesinde belirtilmiştir. Markayı ve ürünü kötü niyetli kişi ve firmalardan korumanın en etkili yolu, markayı ya da patenti tescilletmektir.

Tescili Uzatmak

Tescil süresi dolan markanın ya da patentin tescil süresini uzatmak mümkündür. Markasının ya da buluşunun tescil süresi dolan kişi ve kurumlar, yeniden marka ve patent tescil hizmeti veren firmalara başvurmalıdır. Doğru ve güvenilir bir danışmanlık hizmeti alan kişi ve kurumlar için marka ya da patent tescil süresinin uzatılması da marka ve patent tescili yaptırmak kadar kolay bir işlemdir.

Doğru Danışmanlık Hizmeti Almak

Marka ya da patentini tescilletmeyi düşünen şahıs ve kurumların, doğru bir danışmanlık hizmeti alması, oldukça önemli bir konudur. Pamar Danışmanlık bünyesinde faaliyet gösteren Antalya Marka Tescil, yalnız Antalya'da değil, Türkiye'nin birçok ilinde ve Almanya Münih'te hizmet vermektedir. Antalya Marka Tescil, yurt içi ve yurt dışındaki bürokratik gelişmeleri yakından takip etmekte ve danışanlarına kusursuz bir hizmet sunmayı hedeflemektedir.