Marka Tescilinin Korunma Süresi 17 Ağustos 2020
Marka Tescilinin Korunma Süresi

Tescile konu olan bir markanın koruma süresi, markanın tescil edilerek sicile kaydının yapılmasından sonra marka tescilinin korunma süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Bu süre içerisinde markanın faaliyeti önemli bir husustur. Marka gerçek kişiler tarafından ya da tüzel kişiler tarafından yapılabilir. Gerekli belgeler ile yapılan başvuruların olumlu olarak sonuçlanması için marka patent firmasından destek almak önemlidir.

Marka patent firması tarafından tescil edilen markalar, vekil tarafından süre bitimi kontrol altında olur. Kullanılan markanın 10 yıl süre ile korunması uzun bir zaman dilimini kapsar. Bu süreçte marka görsel, yazılı ve basılı yayınlarda tanınır. Teknolojinin gelişmesiyle bir markanın tanınma oranı günümüzde daha yüksektir. Bu seviye markanın korunmasını önemli kılar.

Marka Tescili Korunma Süresinin Önemi

Marka tescilinin korunma süresi hukuki şartlarda belirlenmiştir. Peki, marka tescilinin korunma süresi ne kadar? Markanın sağladığı miras, devir, kiralama gibi haklar marka sahibine 10 yıllık periyotta kazanç sağlar. Kurumsal statü değeri artar ve tescilli bir markanın sağladığı prestij, marka sahibine fayda sağlar. Farklı kişi ya da firmaların, size ait olan bir markayı izinsiz kullanma olanağı imkânsız hale gelir.

Koruma süresi; markanın mal ve hizmetinize yönelik olarak kendi hizmet sınıfınızda korunması anlamını taşır. Kendi sektörünüz haricinde kullanmak istese dahi, sizin markanız ile bire bir logo ya da isimde kullanılması kısıtlanır. Koruma süresine riayet etmek durumunda olan firmalar, aksini yapmaları halinde hukuki yaptırımlarla karşılaşır.

Marka Koruma Süresi İhlali

Markanın tescil edilmesi, o markanın 10 yıl süresince ve yenilenmesi halinde ömür boyu korunması anlamını taşır. Markanın yurtdışında farklı ülkelerde kullanılması mümkün olup, bu nedenle markanın yurtiçi ve yurtdışında tescili tam koruma adına düşünülmelidir. Markanın 10 yıllık süre içerisinde farklı kişilerce tabela, görsel, yazılı ve sosyal medyada kullanılması halinde, hukukun marka sahibine tanıdığı haklar çerçevesinde tüm mecralardan kaldırılmasını talep edebilir. Anlaşma halinde ise marka kullanımına kiralama karşılığı özel sözleşme ile izin verilebilir. Marka haklarını koruyan bu süre oldukça önemlidir.